Spelprogram

Tävlingsprogram 2022

April

       
torsdag 7 april   Upptaktsmöte kl. 11.00 på Koberg    
         

torsdag 21 apr

  Startskottet Lars Ekberg Stålhandlarna
    Scramble, individuell anmälan
Shotgun start 10:00
   
         
torsdag 28 april  * 5 klubbor  Olof Byström  PH-profil
   

Singel, A-klass slaggolf, B-klass pb
Damer tee 42, herrar tee 48
Max 5 klubbor

   
         

Maj

       

torsdag 5 maj

* JB-slaget Berit Björk JB golf
    Singel, A&B-klass slaggolf    
         
torsdag 12 maj   Nolatoslaget Per-Uno Elg  Nolato
    Greensome, slaggolf    
         
torsdag 19 maj * Utslaget Per-Uno Elg  Scandic Swania
    Singel, A&B-klass, gemensam lottning, pb    
         

Juni

       
torsdag 2 juni * Träslaget på Ekarna Jan Emanuelsson  
    Singel, A&B-klass, slaggolf, gemensam lottning Tävlingsanmälan till Ekarnas GK per telefon    
         

torsdag 9 juni

* Älvslaget Per Karlsson Länsförsäkringar Fastighetsförmedling Trollhättan-Vänersborg
   

Singel, A-klass B-klass slaggolf med inbjudna spelare från Onsjö GK. 42 spelare från resp. klubb. Start från 1:an och 10:an.
Anmälningsordning gäller (först till kvarn).
Fyller en klubb inte sin kvot finns möjlighet till utfyllnad från den andra klubben

   
         
torsdag 16 juni   Shipslaget Lars Ahlm Nordicon
    Fyrboll, bästboll, slaggolf    
         
tisdag 21 juni  * "Vara eller inte vara" på Vara-Bjertorp GK Olof Byström  
    Singel A-klass slaggolf, B-klass pb.
Shotgun start 9:00
Tävlingsanmälan till Vara-Bjertorp
   
         
    Fyrklövertävlingarna;    
    17/5 Lyckorna, 28/6 Koberg, 24/8 Torreby, 14/9 Onsjö    
         

Juli

       
torsdag 28 juli * Inslaget Berit Björk Colorama Trollhättan
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 11 aug  * Koberg på Lidköping Lars Ahlm  
   

Singel , A&B-klass, slaggolf
Gemensam lottning
Tävlingsanmälan till Lidköping GK

   
         
torsdag 18 aug   Byggslaget Olof Byström Bjärke Bygg AB
    Fyrboll bästboll, greensome, foursome 

(6+6+6), slaggolf

   
         
torsdag 25 aug * Koberg på Onsjö GK    
   

Singel, A-klass B-klass slaggolf med inbjudna spelare från Onsjö GK. 42 spelare från resp. klubb. Start från 1:an och 10:an.
Anmälningsordning gäller (först till kvarn).
Fyller en klubb inte sin kvot finns möjlighet till utfyllnad från den andra klubben

Tävlingsanmälan till Onsjö GK

   
         
lördag 27 aug   KM H70, 27 hål slagtävling    
         
onsdag 31 aug    KM D70, H60,  H75 samt H80 rond 1    
   

Singel, slagtävling, scratch
Prisutdelning för D70, H75 och H80 sker i samband med avslutningsfesten.

   
         

September

       
torsdag 1 sept * Mäklarslaget Lars Ekberg Entre fastighetsförmedling AB Trollhättan
   

Singel, A-klass slaggolf, B-klass pb

KM D70, H75, H80 rond 2

   
         
torsdag 8 sept  * Hemlig resa Lars Ahlm  
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 15 sept   * Slaget om Ronnum Jan Emanuelsson  Ronnums Herrgård
    Singel A-klass slaggolf, B-klass pb    
torsdag 22 sept  * Slutslaget Berit Björk  
    Singel, A-klass slaggolf, B-klass pb,gemensam lottning    
         
torsdag 29 sept   Utgången med avslutningsfest Per Karlsson Frippco AB
    Scramble, individuell anmälan
Shotgun start 10:00
Prisutdelning för dagens tävling, matchspelet, ålders-KM och veteranligan sker i samband med avslutningsmiddagen.
   

Klassgränser vid våra veterantävlingar är i år

A-klass: +8 - 22

B-klass: 22,1 - 54

 

 

Vill du äta lunch gratis?

Se då till att vinna "närmast hål" på 16:e så sponsrar jag dig!

Petur Hardurson i restaurangen