Spelprogram

Tävlingsprogram 2021

April

       

torsdag 29 apr

  Startskottet Lars Ekberg Stålhandlarna
    Scramble, individuell anmälan    
    Inställd p.g.a. Covid-19 restriktioner    

Maj

       

torsdag 6 maj

* JB-slaget Berit Björk JB golf
    Singel, A&B-klass slaggolf    
    Inställd p.g.a. Covid-19 restriktioner    
         
tisdag 11 maj   Tävling Olof Byström  
         
torsdag 20 maj * Utslaget Per-Uno Elg  
    Singel, A&B-klass, gemensam lottning, pb    
         
torsdag 27 maj   Shipslaget Lars Ahlm Nordicon
    Fyrboll, bästboll, slaggolf    
         

Juni

       

torsdag 3 juni

* Älvslaget Per Karlsson Länsförsäkringar Fastighetsförmedling Trollhättan-Vänersborg
   

Singel, A-klass B-klass slaggolf med inbjudna spelare från Onsjö GK.

42 spelare från resp. klubb.

Start från1:an och 10:an.

Anmälningsordning gäller (först till kvarn) Fyller en klubb inte sin kvot finns möjligheter för utfyllnad från den andra klubben.

   
         
torsdag 10 juni * Träslaget på Ekarna Eva Karlsson PH-profil
   
Singel, A&B-klass, slaggolf, gemensam lottning Tävlingsanmälan till Ekarnas GK
   
         
torsdag 17 juni   Greenslaget Per-Uno Elg Nolato Cerbo
   
En klass, greensome, slaggolf
   

Juli

       
torsdag 22 juli * En färgstark tävling Berit Björk Colorama Thn
    Singel, A&B-klass, slaggolf, Gemensam lottning    
         
torsdag 29 juli *  Byggslaget Olof Byström  Bjärke Bygg AB
    Fyrboll bästboll, greensome, foursome 

(6+6+6), slaggolf

   
         

Augusti

       
torsdag 12 aug  *  Koberg på Lidköping Lars Ahlm  
   

Singel , A&B-klass, slaggolf
Gemensam lottning
Tävlingsanmälan till Lidköping GK

   
         
torsdag 19 aug * Mäklarslaget Lars Ekberg Mäklarhuset
    Singel, A-klass slaggolf, B-klass poängbogey    
         
torsdag 26 aug * Koberg på Onsjö GK Lars Ekberg  
   

Singel, A&B-klass slaggolf

42 spelare från resp. klubb.

Start från 1:an och 10:an

Anmälningsordning gäller (först till kvarn)

Fyller en klubb inte sin kvot finns möjlighet till utfyllnad från den andra klubben.

Tävlingsanmälan till Onsjö GK

   
         
lördag 28 aug    KM D60, D70, H60, H70, H75 samt H80 rond 1 Kansliet  
    Singel, slagtävling, scratch    
         
söndag 29 aug   KM D60, D70, H60, H70, H75 samt H80 rond 2 Kansliet  
   

Singel, slagtävling, scratch

Prisutdelning för D70, H70, H75 och H80 sker i samband med avslutningsfesten.

   
         

September

       
torsdag 2 sept  * Hemlig resa Lars Ahlm  
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 9 sept   * Tävling Eva Karlsson  
    Singel, A-klass slaggolf, B-klass pb    
torsdag 16 sept  * Slutslaget Berit Björk  PAAM-biluthyrning
    Singel, A&B-klass, gemensam lottning, poängbogey    
         
torsdag 23 sept   Utgången med avslutningsfest Per Karlsson Frippco AB
    Scramble, individuell anmälan

Prisutdelning för dagens tävling, matchspelet, ålders-KM: D70, H70, H75, H80 och veteranligan sker i samband med avslutningsmiddagen.

   

Klassgränser vid våra veterantävlingar är i år

A-klass: Fastställs senare

B-klass: Fastställs senare

 

 

Vill du äta lunch gratis?

Se då till att vinna "närmast hål" på 16:e så sponsrar jag dig!

Petur Hardurson i restaurangen