Spelprogram

Tävlingsprogram 2020

April

 *

Tävlingen ingår i veteranligan

Tävlingsledare

Sponsor

torsdag 23 april   Startskottet Per Karlsson  Stålhandlarna
   

Scramble, individuell anmälan

Shotgun, start 10.00

   
         

 

       
tisdag 28 april   5 klubbor  Olof Byström Trollhättans bowlinghall
   

Singel, A-klass, slaggolf, B-klass poängbogey

Damer tee 42, herrar tee 48

Max 5 klubbor

   
         
Maj        
torsdag 7 maj   JB-slaget Berit Björk JB Golf
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 14 maj  * Utslaget Per-Uno Elg Scandic Swania
    Singel, A&B-klass, gemensam lottning, poängbogey    
         
torsdag 28 maj   Shipslaget Lars Ekberg Nordicon
    Fyrboll, bästboll, slaggolf    
         
Juni        
torsdag 4 juni * Träslaget på Ekarna Eva Karlsson PH-profil
   

Singel, A&B-klass, slaggolf gemensam lottning.
Tävlingsanmälan till Ekarnas GK

   
         
torsdag 11 juni   Älvslaget Per Karlsson Länsförsäkringar
   

Singel, A-klass slaggolf, B-klass poängbogey med inbjudna spelare från Onsjö GK 42 spelare från resp. klubb.

Start från 1:an och 10:an.

Anmälningsordning gäller (först till kvarn)

Fyller en klubb inte sin kvot finns möjlighet till utfyllnad från den andra klubben.

 

Fastighetsförmedling

Trollhättan-Vänersborg

         
torsdag 18 juni  *  "Vara eller inte vara" på Vara-Bjertorps GK  Per-Uno Elg  Målarboden
   

Singel, A-klass, slaggolf, B-klass poängbogey

Shotgun, start 09.00
Tävlingsanmälan till Vara-Bjertorps GK

   
         
torsdag 25 juni   Greenslaget Per-Uno Elg Nolato Cerbo
    En klass, Greensome, slaggolf    
         

Juli

       
torsdag 23 juli    Inslaget Berit Björk First Personal Partner, Borås
    Singel, A&B-klass, slaggolf
Gemensam lottning
   
         

Augusti

       
 torsdag 6 aug    Byggslaget  Olof Byström  Bjärke Bygg AB
    Fyrboll bästboll, greensome, foursome 

(6+6+6), slaggolf

   
         
lördag 8 aug    KM D60, D70, H60, H70, H75 samt H80 rond 1 Kansliet  
    Singel, slagtävling, scratch    
         
söndag 9 aug   KM D60, D70, H60, H70, H75 samt H80 rond 2 Kansliet  
   

Singel, slagtävling, scratch

   
         
torsdag 13 aug  * Koberg på Lidköping  Lars Ahlm  
   

Singel A&B-klass, slaggolf gemensam lottning
Tävlingsanmälan till Lidköping GK

   
         
torsdag 20 aug   Mäklarslaget Per Karlsson Mäklarhuset
    Singel, A-klass slaggolf, B-klass poängbogey    
         
torsdag 27 aug   Koberg på Onsjö GK  Lars Ekberg  
   

Singel, A&B-klass slaggolf

42 spelare från resp. klubb.

Start från 1:an och 10:an.

Anmälningsordning gäller (först till kvarn)

Fyller en klubb inte sin kvot finns möjlighet till utfyllnad från den andra klubben.

Tävlingsanmälan till Onsjö GK

   
         

September

       
torsdag 3 sept   Hemlig resa Lars Ahlm Lilla Edet Buss
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 10 sept   * Slaget om Ronnum Eva Karlsson  Ronnums Herrgård
    Singel, A & B-klass slaggolf    
torsdag 17 sept   Slutslaget Berit Björk  PAAM-biluthyrning
    Singel, A&B-klass, gemensam lottning, poängbogey    
         
torsdag 24 sept   Utgången med avslutningsfest Lars Ahlm Frippco AB
    Scramble, individuell anmälan 

Shotgun, start 10.00

Prisutdelning för dagens tävling, matchspelet, ålders-KM D70, H70, H75, H80 och veteranligan sker i samband med avslutningsmiddagen

   

Klassgränser vid våra veterantävlingar är i år

A-klass: Fastställs senare

B-klass: Fastställs senare

 

 

Vill du äta lunch gratis?

Se då till att vinna "närmast hål" på 16:e så sponsrar jag dig!

Petur Hardurson i restaurangen