Spelprogram

Tävlingsprogram 2019

April

 *

Tävlingen ingår i veteranligan

Tävlingsledare

Sponsor

torsdag 25 april   Startskottet Per Karlsson  Stålhandlarna
   

Scramble, individuell anmälan

Shotgun, start 10.00

   
         

Maj

       
torsdag 2 maj  * 5 klubbor  Per-Uno Elg Autohallen i Stenungsund
   

Singel, A-klass, slaggolf, B-klass poängbogey

Damer tee 42, herrar tee 48

Max 5 klubbor

   
         
torsdag 9 maj  * JB-slaget Berit Björk JB Golf
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 16 maj  * Utslaget Olof Byström Scandic Swania
    Singel, A&B-klass, gemensam lottning, poängbogey    
         
torsdag 23 maj  * Älvslaget Lars Ekberg Länsförsäkringar
   

Singel, A-klass slaggolf, B-klass poängbogey med inbjudna spelare från Onsjö GK 42 spelare från resp. klubb.

Start från 1:an och 10:an.

Anmälningsordning gäller (först till kvarn)

Fyller en klubb inte sin kvot finns möjlighet till utfyllnad från den andra klubben.

 

Fastighetsförmedling

Trollhättan-Vänersborg

         
Juni        
tisdag 4 juni   Shipslaget Berit Björk Nordicon
    Fyrboll, bästboll, slaggolf    
         
fredag 14 juni  * Träslaget på Ekarna Eva Karlsson PH-profil
    Singel, A&B-klass, slaggolf gemensam lottning    
         
torsdag 27 juni   Greenslaget Margareta Stenör Nolato Cerbo
    En klass, Greensome, slaggolf    

Juli

       
torsdag 25 juli  *  Inslaget Margareta Stenör First Personal Partner, Borås
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         

Augusti

       
torsdag 1 aug * "Vara eller inte vara" på Vara-Bjertorps GK Per-Uno Elg Målarboden
   

Singel, A-klass, slaggolf, B-klass poängbogey

Shotgun, start 09.00

   
         
lördag 3 aug    KM D60, D70, H60, H70 samt H75 rond 1 Per-Uno Elg  
    Singel, slagtävling, scratch    
         
söndag 4 aug   KM D60, D70, H60, H70 samt H75 rond 2 Per-Uno Elg  
   

Singel, slagtävling, scratch

Prisutdelning efter avslutad tävling

   
         
torsdag 8 aug   Betongslaget Olof Byström Sollebrunns Betongelement
   

Fyrboll bästboll, greensome, foursome 

(6+6+6), slaggolf

   
         
torsdag 15 aug  * Mäklarslaget Per Karlsson Mäklarhuset
    Singel, A-klass slaggolf, B-klass poängbogey    
         
torsdag 22 aug * Koberg på Lidköping Lars Ahlm  
   

Singel A&B-klass, slaggolf gemensam lottning

   
         
torsdag 29 aug  * Koberg på Onsjö GK  Lars Ekberg  
   

Singel, A-klass, slaggolf B-klass poängbogey

42 spelare från resp. klubb.

Start från 1:an och 10:an.

Anmälningsordning gäller (först till kvarn)

Fyller en klubb inte sin kvot finns möjlighet till utfyllnad från den andra klubben.

   
         

September

       
torsdag 5 sept  * Hemlig resa Lars Ahlm Trollhättans bowlinghall
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 12 sept   * Slaget om Ronnum Eva Karlsson  Ronnums Herrgård
    Singel, A-klass slaggolf B-klass poängbogey    
torsdag 19 sept  * Slutslaget Berit Björk  PAAM-biluthyrning
    Singel, A&B-klass, gemensam lottning, poängbogey    
         
torsdag 27 sept   Utgången med avslutningsfest Lars Ahlm Frippco AB
    Scramble, individuell anmälan 

Shotgun, start 10.00

Prisutdelning för dagens tävling, matchspelet, ålders-KM D70, H70, H75 och veteranligan sker i samband med avslutningsmiddagen

   

Klassgränser vid våra veterantävlingar är i år

A-klass: 0,0 - 20,0

B-klass: 20,1 - 36+

 

 

Vill du äta lunch gratis?

Se då till att vinna "närmast hål" på 16:e så sponsrar jag dig!

Petur Hardurson i restaurangen