Spelprogram

Tävlingsprogram 2017

April

 *

Tävlingen ingår i veteranligan

Tävlingsledare

Sponsor

torsdag 20 april   Snart är det Valborg Per Karlsson Handelsbanken Sollebrunn
    Scramble, individuell anmälan    
    Shotgun, start 10.00    
         
torsdag 27 april  * 5 klubbor  Margareta Stenör Sollebrunns Gästgiveri
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
    Damer tee 44, herrar tee 50    
    Max 5 klubbor    
         

Maj

       
torsdag 4 maj  * Nyslaget Jan Emanuelsson Ny Golf
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 11 maj  * Lidköping på Koberg Lars Ahlm  
    Inbjudna gäster från Lidköping    
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 18 maj  * Våryra på Onsjö GK    
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
    42 spelare från resp. klubb.     
    Start från 1:an och 10:an.    
    Anmälningsordning gäller (först till kvarn)    
    Fyller en klubb inte sin kvot finns möjlighet till utfyllnad från den andra klubben.    
         

Juni

       
torsdag 1juni  * Utslaget Per-Uno Elg Scandic-Swania
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 8 juni   Shipslaget Berit Björk Nordicon
    Fyrboll, bästboll, slaggolf    
         
torsdag 15 juni  * Träslaget på Ekarna Ove Grauers  
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 22 juni   Veteranernas VSOP Ove Grauers  
    Singel, A&B-klass slaggolf    
    Valfri starttid och partner    
         
torsdag 29 juni   Greenslaget Margareta Stenör  Nolato
    En klass, greensome, slaggolf    
         

Juli

       
 tordag 27 juli  * "Vara eller inte vara" på Vara-Bjertorps GK Per-Uno Elg  
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
    Shotgun, start 09.00    
         

Augusti

        
torsdag 3 aug  * Inslaget Margareta Stenör Länsförsäkringar fastighetsförmedling Trollhättan
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
lördag 5 aug    KM D60, D70, H60, H70 samt H75 rond 1 Per-Uno Elg  
    Singel, slagtävling, scratch    
         
söndag 6 aug   KM D60, D70, H60, H70 samt H75 rond 2 Per-Uno Elg  
    Singel, slagtävling, scratch    
    Prisutdelning efter avslutad tävling    
         
torsdag 10 aug  * ANA-bil Per Karlsson ANA-bil AB i Trollhättan
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
måndag 14 aug  * Hemlig resa Lars Ahlm Trollhättans bowlinghall
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
tisdag 22 aug  * Koberg på Lidköping Lars Ahlm  
    Utbyte med Lidköpings veteraner    
    Singel A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 31 aug  * Älvslaget Jan Emanuelsson  
    Singel, A&B-klass, slaggolf med inbjudna spelare från Onsjö GK 42 spelare från resp. klubb.     
    Start från 1:an och 10:an.    
    Anmälningsordning gäller (först till kvarn)    
    Fyller en klubb inte sin kvot finns möjlighet till utfyllnad från den andra klubben.    
         

September

       
torsdag 7 sept   Betongslaget Jan Emanuelsson Sollebrunns Betongelement
    Fyrboll, bästboll, p-bogey    
         
torsdag 14 sept  * Slutslaget Berit Björk  Cecilia Lind
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 21 sept  * Slaget om Ronnum Jan Emanuelsson  Ronnums Herrgård
    Singel, A&B-klass, slaggolf    
         
torsdag 28 sept   Utgången med avslutningsfest Lars Ahlm Frippco AB
    Scramble, individuell anmälan    
    Shotgun, start 10.00    

 

Vill du äta lunch gratis?

Se då till att vinna "närmast hål" på 16:e så sponsrar jag dig!

Petur Hardurson i restaurangen